Nawigacja

 • Wystawa jesienna...

  Wystawa jesienna...
 • Nasze sukcesy
  23.10.2019

  Moduł Nasze sukcesy został zmodyfikowany

 • Wizyta w EcoGeneratorze

  Wizyta w EcoGeneratorze


  Jak z odpadów powstaje energia i jakie znaczenie dla ochrony środowiska
  i nowoczesnej gospodarki mają spalarnie odpadów komunalnych?

   

   

   Na to pytanie postanowili odpowiedzieć uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia z fizyki, którzy w dniu 9 października udali się z wizytą do EcoGeneratora - nowego szczecińskiego źródła energii.

   

  Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego położony jest na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie. EcoGenerator to nie tylko nowoczesny zakład produkcyjny, ale także wyjątkowe centrum edukacyjne poświęcone ekologii i ochronie środowiska.

   

  Uczniowie zaopatrzeni w ochronne kolorowe kaski oraz kamizelki pod opieką pana Wojciecha Jachima, rzecznika prasowego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, zwiedzili tamtejszą ścieżką edukacyjną nowoczesną elektrociepłownię. Wytwarza ona ciepło i energię nie w wyniku spalania tradycyjnych konwencjonalnych paliw kopalnych, ale bezużytecznych, nienadających się do odzysku i segregacji odpadów komunalnych. EcoGenerator przetwarza rocznie 150 000 ton odpadów i produkuje z nich energię elektryczną oraz energię cieplną dla około 30 000 gospodarstw domowych. Warto podkreślić, że wytworzona przez nas rocznie taka ilość śmieci nie zostaje wywieziona na miejskie wysypiska śmieci, które są nie tylko uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, ale przede wszystkim wyjątkowo groźne dla środowiska naturalnego.

             

  Krocząc ścieżką edukacyjną młodzież dowiedziała się, w jaki sposób przebiega cały skomplikowany proces technologiczny utylizacji odpadów, przekształcania ich w energię i jakie znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego i nowoczesnej gospodarki odpadami mają spalarnie. Uczniowie poznali poszczególne etapy procesu technologicznego. Wizytę rozpoczęli od halli wyładunkowej, do której ciężarówki wysypują przywiezione odpady. Następnie, przez wielkie okno z ochronną szybą, zajrzeli do wnętrza potężnego bunkra, gdzie pracuje olbrzymi chwytak łupinowy, którego zadaniem jest uśrednianie odpadów przez mieszanie i przekazanie ich do lejów zasypowych. Z oddali młodzież zobaczyła serce dowodzenia zakładu. Tam pracownicy na bieżąco śledzą i kontrolują cały proces technologiczny. Ważnym punktem wycieczki okazało się pomieszczenie nazywane komorą spalania, w której znajduje się ruszt zintegrowany z kotłem wodno-parowym. Przez małe okienko młodzież spoglądała jak w temperaturze ok. 850°C następuje spalenie odpadów. Pan Wojciech zapoznał uczniów z funkcjonującym w zakładzie systemem oczyszczania spalin metodą mokrą, gwarantującym bezpieczny poziom szkodliwych związków chemicznych między innymi metali ciężkich i zapewniającym bezpieczeństwo dla środowiska i mieszkańców Szczecina. Należy podkreślić, że na terenie EcoGeneratora nie wyczuwa się uciążliwych, nieprzyjemnych zapachów. Przewodnik poruszył również temat dotyczący wykorzystania produktów ubocznych powstających w spalarni. Zaskoczeniem dla uczniów była ilość odpadów wytworzonych przez szczecinian w ciągu roku. Dowiedzieli się, że można by wypełnić nimi obszar równy boisku piłkarskiemu na wysokość dwudziestu pięciu pięter. Na zakończenie wycieczki gospodarz zakładu obdarował swoich gości drobnymi upominkami.

   

  Mam nadzieję, że wycieczka edukacyjna do EcoGeneratora była sposobnością na wyjaśnienie młodym ludziom, dlaczego przekształcanie odpadów na energię jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, i że wzbogacili oni swoją wiedzę na temat systemu gospodarki odpadami w Polsce z uwzględnieniem zakładów termicznego unieszkodliwiania odpadów.

   

  Kierownik wycieczki

  Eliza Bodys 

   

 • Bicie rekordu w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej

  Bicie rekordu w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej

  Z okazji „ Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, 16 października nasza szkoła  włączyła się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Ponieważ mamy w tej dziedzinie ważne doświadczenia! Od lat realizujemy Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, którego celem jest uczyć dzieci pierwszej pomocy, umiejętności, jak ważnej i potrzebnej - mówią organizatorzy akcji  w naszej szkole. W biciu rekordu uczestniczyło 106 uczniów.

   

   

   

                                                                             Samorząd Uczniowski

                                                                                                                  Ewa Grządziel

                                                                                                               Małgorzata Drążyk

   

 • Uwaga! Absolwenci!

  Uwaga! Absolwenci!

  Rozpoczął się 60 - ty rok szkolny w SP2. W ramach obchodów Święta Szkoły chcielibyśmy zorganizować wystawę pamiątek z przeszłości, która wzbogaciłaby to wydarzenie.

  Jeśli jesteś absolwentem naszej "dwójki" i posiadasz

  zdjęcia, świadectwa, zeszyty, tarcze, fartuszki, szkolne pamiętniki

  to przynieś je do nas.

  Pamiątki podpisane można składać w czytelni w godzinach od 7.30 do 13.30.

   

   

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej.

 • Pedagodzy szkolni
  08.10.2019

  Moduł Pedagodzy szkolni został zmodyfikowany

 • Informacje dla Rodziców
  01.10.2019

  Moduł Informacje dla Rodziców został zmodyfikowany

 • Dzień koszuli

  Dzień koszuli

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Chłopaka.

  "Dzień koszuli", pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny "Dzień Chłopaka". W tym dniu na szkolnych korytarzach  można było spotkać wielu dżentelmenów w koszulach, którym Samorząd  Uczniowski przygotował  krawaty,oraz słodki upominek, a przerwy umilała "muzyka z głośnika".

   

  Z okazji tego Dnia niezwykłego, życzymy Wam Chłopcy wszystkiego najlepszego,

   humoru radosnego i aby codziennie spotykało Was coś magicznego!

  Wszystkie Panie z SP 2

 • Szafki szkolne
  01.10.2019

  Moduł Rada Rodziców został zmodyfikowany

 • Sukces uczennicy klasy VII b

  Sukces uczennicy klasy VII b

  Miło mi poinformować, że uczennica naszej szkoły, Aleksandra Banuch zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Wiatr odnowy wiał…”., którego organizatorem było Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Patronat honorowy nad min objął
  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

       Zadanie konkursowe nie było proste. Polegało na przygotowaniu pracy
  w formie kalendarium, a ta składała się zarówno z elementów plastycznych przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii rodziny oraz rodzinnej miejscowości od roku 1945 do współczesności, a także opisu ukazanych zdarzeń. Przedstawione fakty miały być osadzone w realiach przeszłości własnej miejscowości lub regionu zachodniopomorskiego. Losy rodziny, dzieje miejscowości miały zostać wplecione w przełomowe wydarzenia tj. Październik ′56, Marzec ′68, Grudzień ′70, Styczeń ′71, Sierpień ′80, Grudzień ′81, Sierpień ′88, Czerwiec ′89.

       Na uroczystość wręczenia nagród, oprócz Oli została zaproszona jej klasa – VII b wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Drążyk. Młodzież uczestniczyła w bardzo ciekawej lekcji, prowadzonej w oparciu o zbiory muzealne oraz w „Wirtualnym Teatrze Historii - Niepodległa” – pokazie filmowym. Seans odbył się w specjalnym namiocie sferycznym. Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality mogliśmy odbyć niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski”, zanurzyć się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. To właśnie na tym transatlantyku dowodził „Nasz Kapitan” Mamert Stankiewicz. Mieliśmy jedyną możliwość udania się
  w podwodną misję do wraku „Piłsudskiego”, który spoczywa na dnie Morza Północnego.

   

  Olu, przyjmij jeszcze raz wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów szkolnych.

   

  Patrycja Markowska

  nauczyciel historii i wos

 • Spotkanie autorskie

  Spotkanie autorskie

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie autorskie.

  W piątek 20 września uczniowie z klas II a i III c wzięli udział w spotkaniu z pisarzem książek dla dzieci Rafałem Witkiem. Spotkanie miało miejsce w bibliotece miejskiej w Gryfinie. Pan Rafał zaprezentował swoją twórczość w sposób bardzo ciekawy i zarazem humorystyczny. Na zakończenie można było zrobić sobie zdjęcie z pisarzem, zakupić książkę i otrzymać autograf z dedykacją.  

                                                                                  W. Małek i M. Kaczyńska

 • Uwaga! Rodzice!

  Uwaga! Rodzice!

  Informujemy, że od dnia 1 października 2019 roku

  świetlica będzie czynna od 7.00 do 16.00

 • Dzień Kropki

  Dzień Kropki

  16 września obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Kropki". To wielkie święto kreatywności, odkrywania talentów, pokonywania ograniczeń i umacniania wiary we własne siły, o czym mogliśmy się przekonać podczas przedstawienia, przygotowanego przez panią Teresę Bałuska, wraz z uczniami klasy 7b.

  W tym dniu, kropki były wszędzie, począwszy od najnowszych modowych kreacji z kropką w roli głównej, po wystawę kropkowych obrazów autorstwa naszych uczniów, w "galerii na piętrze".

  Najważniejsza była radość uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą  małej kropki, mogli stać się wielkimi artystami.

  W poniedziałek nikt nie był "w kropce", za to wszyscy byli "zakropkowani" dzięki stacji awaryjnego zakropkowania.

   

                                                                                                                            Samorząd Uczniowski

   

 • Projekt

  Projekt

  „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski jako język obcy”

   

   

   

  informacje_o_projekcie.pdf                                                                       REGULAMIN_REKRUTACJI.pdf​​​​​​​

   

   

 • Zebrania

  Zebrania

  Zapraszamy wszystkich rodziców na zebrania:

  16 wrzesnia 2019  - klasy 4 - 8 - zebrania organizacyjne

  17 września 2019 - klasy 1 - 3 -  zebrania organizacyjne

 • Logo szkoły

  Logo szkoły

  Logo szkoły do nabycia w sekretariacie 

  Koszt: 13 zł

  Zapraszamy !!!

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie
  ul. 9 Maja 4
 • 91 416 26 20