• Bohaterskie zachowanie uczennicy naszej szkoły!

•           Niedawno uczennica naszej szkoły – Hanna Sztylke z kl. 6a – była świadkiem zasłabnięcia nieznanego jej pana.

Wasza koleżanka wysyłała na poczcie paczkę. W kolejce przed nią stał mężczyzna, który nagle osunął się na ziemię i zaczęły nim wstrząsać drgawki. Hania wraz ze starszym nieco chłopcem ułożyli go w pozycji bezpiecznej. Nasza uczennica nie pozwoliła również na podanie nieszczęśnikowi wody, choć parę osób chciało to zrobić. Pracownice poczty wezwały pogotowie. Hania pozostała z poszkodowanym do momentu, aż odzyskał przytomność, po czym pozostawiła go pod opieką innych, a sama udała się na lekcje.

Jak widać nauka, ale i opanowanie, i odwaga, i empatia, to najlepsza recepta do niesienia pomocy innym.

Haniu! Jesteśmy z Ciebie dumni! Brawo ty!

• Jak oszczędzać energię ?

Oszczędzanie energii elektrycznej dotyczy każdego z nas w każdym miejscu. To nie rozwiązania systemowe, ale przede wszystkim codzienne nawyki są kluczowe w procesie budowania świadomości o konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Jakie kroki możemy podjąć w tym zakresie  w naszych domach i nie tylko.

O to kilka rad od Szkolnego Koła Przyrody :

1. Wyłącz urządzenia pobierające prąd, jeżeli w danym momencie z nich nie korzystasz.
            2. Wyłączaj światło w pomieszczeniu, jeśli  w nim aktualnie nie przebywasz.
            3. Przed zakupem urządzeń  sprawdzaj, czy mają najwyższą klasę energetyczną.
            4. Nie korzystaj z dodatkowego oświetlenia sztucznego.
            5. Gdy konieczne jest oświetlenie sztuczne, korzystaj z punktowego oświetlenia.
            6. Wymień żarówki na energooszczędne.
            7. Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, kiedy są pełne. Wybieraj programy eko.
            8. W miarę możliwości przesuń czynności wymagające zużycia energii na czas poza porannym  i wieczornym szczytem zapotrzebowania na energię.
            9. Staraj się sprawnie wyjmować produkty z lodówki.
            10. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.
            11. Jeśli posiadasz na dachu swojego domu panel fotowoltaiczny, zaplanuj czynności tak, aby pokrywały się z okresem najwyższego nasłonecznienia.

Szkolne Koło Przyrody przygotowało gazetkę tematyczną z poradami Pana Żarówki ; pamiętajmy, oszczędzajmy energię, zadbajmy o nasz wspólny świat !!!!

Sebastian Miesiąc

• Bezpieczniej z prądem

Energia elektryczna pod warunkiem umiejętnego obchodzenia się z nią jest bezpiecznym medium w codziennym życiu każdego człowieka. Jednak pomysłowość dzieci, a czasem nasza bezmyślność doprowadza do sytuacji, w których może dojść do porażenia prądem. W trosce o bezpieczeństwo uczniów powstała wystawa plakatów „Porażenie prądem – przyczyny, skutki, pierwsza pomoc”. Autorami prac byli uczniowie klas ósmych.

Eliza Bodys
            nauczyciel fizyki