Nawigacja

Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020 Program wychowawczo - profilaktyczny Zebrania Dni wolne Ubezpieczenie Darmowy podręcznik Tornister ucznia Czytanie jest dziś ważniejsze niż było Zasady pracy z dzieckiem mającym problemy z czytaniem i poprawnym pisaniem. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Miniporadnik dla rodziców Dziecko sześcioletnie w szkole Bezpieczeństwo w Internecie Apel Twojego Dziecka wg Korczaka Książka najlepszym prezentem na każdą okazję Bajkoterapia Dziecko z zaburzeniami emocjonalnymi Alkohol, narkotyki, przemoc - gdzie szukać pomocy Dopalacze - gdzie szuakć pomocy

Informacje dla Rodziców

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było

KLUCZEM DO WIEDZY I SPRAWNOŚCI UMYSŁU JEST CZYTANIE

Cała Polska czyta dzieciom

Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę dla myślenia, w tym także matematycznego. Czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Tymczasem wielu ludzi choć umie czytać - nie czyta. Dlaczego? Ponieważ...

NAWYK CZYTANIA I MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK MUSI POWSTAĆ W DZIECIŃSTWIE

Uczymy dzieci czytania, ale nie dbamy o to, by lubiły czytać. Nie rozbudzamy w nich zapału do książek, nie dokładamy starań, by czytanie stało się ich ogromną przyjemnością i potrzebą! Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z przymusem, przykrością i nudą. Dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji. Nie stają się czytelnikami na resztę życia, tracą szansę na ciągłą edukację, na stały rozwój intelektualny i zawodowy.

Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności!

Rodzice!

Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka.

Bez względu na sytuację rodzinną, majątkową, czy własne wykształcenie, jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole i w życiu...

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT

Już w pierwszej klasie jedne dzieci radzą sobie dobrze, a inne nie. Dzieci, którym nauka przychodzi łatwo to te, którym rodzice dużo czytają i z którymi dużo rozmawiają. W rezultacie one same dużo czytają, zdobywają lepsze wykształcenie, lepszą pracę, radzą sobie z problemami życiowymi przy pomocy wiedzy i rozumu, a nie przemocy. Dzieci, które mają kłopoty w szkole, to najczęściej te, o których rozwój umysłowy i emocjonalny we wczesnym dzieciństwie nikt nie zadbał. Zwykle nie kształcą się długo, żyją biedniej, często popadają w kolizję z prawem.

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości

Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. To samo dotyczy społeczeństw.

Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej. Badania naukowe wykazują szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu - czytania. Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji.

Zalety głośnego czytania:

Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa

Niezwykle stymuluje rozwój mózgu.

Przynosi ogromną wiedzę ogólną; rozbudowuje słownictwo

Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie

Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię

Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,

Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,

Buduje samouznanie - dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne

Chroni przed uzależnieniem od telewizji

Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,

Kształtuje nawyk czytania na całe życie

Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka

Naród, który nie czyta, mało wie. Naród który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, przy urnach wyborczych. Te decyzje odbijają się na całym narodzie. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość - to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.

 (…) Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.

 Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)

 (…) Głośne czytanie pomaga także w wyrobieniu niezwykle ważnej umiejętności umysłu, jaką jest…

Powyższe cytaty pochodzą z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie" wydanej przez Świat Książki.

Znani i lubiani o czytaniu dzieciom

Joanna Brodzik - aktorka

"Czytanie dzieciom uruchamia ich wyobraźnię i wyposaża je w podstawowe wartości oraz wzorce kulturowe

  Teresa Lipowska

 Znakomita aktorka, od wielu lat związana kampanią "Cała Polska czyta dzieciom"; systematycznie czyta dzieciom w hospicjach i przedszkolach.

"Cudowne rozwijać wyobraźnię dziecka, czytając mu dobre, ciekawe książki.”

 Dorota Zawadzka

 Autorytet w dziedzinie wychowania dzieci, autorka książek o wychowaniu, bardzo znana z programów telewizyjnych, w których rozwiązuje problemy wychowawcze w rodzinach.

"Czytając dziecku prowadzimy je za rękę we wspaniały świat, który otwierają przed nami karty książek."

Artur Barciś - aktor

"Czytając swojemu dziecku mówisz mu więcej, niż myślisz”.

 

Droga Mamo, Drogi Tato!. Poczytaj swojemu dziecku, aby przyczynić się do podnoszenia jego poziomu kultury i wiedzy, zdrowia emocjonalnego, aby w przyszłości zdolne było do nawiązywania dobrych i trwałych związków z innymi ludźmi.

 

Pamiętaj!

Książki są pokarmem nie tylko dla intelektu, ale i dla psychiki.

Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają!

 

 Nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom. Książki można wypożyczać, wymieniać, kupować na przecenach. Nie trzeba dobrej dykcji, by być najlepszym nauczycielem czytania dla swego dziecka. Doskonałe zajęcie dla Tatusiów, którzy mają mało czasu dla swych dzieci i nie zawsze wiedzą jak go wypełnić.

Wystarczy 20 minut dziennie!.

                                                                                        Koordynator programu ”Cała Polska czyta dzieciom”

                                                                                                                                                    Katarzyna Figas

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie
    ul. 9 Maja 4
  • 91 416 26 20