• Program Stypendialny Horyzonty

          • Tylko do 31 marca uczniowie klas 8 mogą ubiegać się o sfinansowanie nauki w szkole średniej w Szczecinie i innych dużych miastach Polski. W ramach Stypendium uczeń ma zapewnione przez cały okres nauki w szkole średniej zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, kursy językowe, dofinansowanie do wycieczek szkolnych. Finansowe wsparcie dotyczy także pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem fundacji dzięki pracy metodą tutoringu. Wspólnie spędzają letnie wakacje i zimowe ferie, biorą udział w warsztatach. To fundament oferty stypendialnej.O stypendium mogą ubiegać się ósmoklasiści z miejscowości do 30 000 mieszkańców, którzy planują naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC, a średni miesięczny dochód w ich rodzinie nie przekracza 1900 zł netto na osobę.

            Szczegóły dotyczące Programu Stypendialnego Horyzonty można przeczytać na stronie www.efc.edu.pl/programy/horyzonty

          • Uwaga Ósmoklasiści !!!!

          •  

            W ten czwartek na webinarze ZDAY ciąg dalszy o figurach! Poznasz niezbędną wiedzę potrzebną do obliczeń na egzaminie.

            Karol Wilczyński przypomni, jak obliczać pola i obwody poszczególnych figur. Zdradzi także, jakie ”niespodzianki” mogą pojawić się na egzaminie. Rozegrany zostanie również konkurs dla uczestników.

            To wszystko już 7.03 o 19:00. Zapisz się i weź udział w bezpłatnym webinarze: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

        • Ekopierwszaki
          • Ekopierwszaki

          • W naszej szkole odbyły się zajęcia pod hasłem „Segreguję i nigdy tego nie pożałuję” organizowane przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka                 z o.o. w Gryfinie. To kolejne wydarzenie z planowanej serii wydarzeń dla dzieci z klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy. Zajęcia dotyczą segregacji śmieci. W sali gimnastycznej umieszczane są kolorowe pojemniki, worki                       do segregacji, brystol oraz niezbędne artykuły plastyczne. Dzieci w aktywny                    i twórczy sposób uczestniczą w zajęciach. Tworzą hasła, rysunki i wykonują prace plastyczne m.in. na kolorowych pojemnikach. Prace plastyczne ozdobią nasze miasto a kolorowe pojemniki na śmieci wykorzystywane będą podczas organizowanych wydarzeń.

             

             

            Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom !!!

             

            Sebastian Miesiąc – lider ds. ekologii

             

          • Projekt z ZUS

          •  

            Naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka Zakładu Usług Społecznych w Gryfinie.

            Celem spotkania było zapoznanie uczniów klas 7 i 8 na jakie świadczenie mogą liczyć oraz dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym.

          • Gadulstwo, paplanie, gadka szmatka -podczas lekcji

          •  

                        Jak poradzić sobie z chętną do rozmów podczas lekcji młodzieżą? Szczególnie jeżeli tematem zainteresowania niekoniecznie jest język niemiecki. Narodził mi się w głowie pewien pomysł. A może być tak uczniowie, chcąc wykorzystać swoją nadmierna energie na rozmowę między sobą  przełożą ją na omówienie zagadnienia podczas lekcji dla całej klasy. Jest to ciekawe doświadczenie z uwagi na to, że uczniowie maja okazje wczuć się w rolę nauczyciela i zaobserwować jak wygląda „gadka szmatka” innych uczniów podczas prowadzenia lekcji.

                        Zobaczcie sami jak wspaniale wyszło to Filipowi i Antoninie. O ile gadulstwo na lekcji jest niewskazane, to kreatywność którą wykazali się uczniowie podczas tłumaczenia swoim kolegom i koleżankom niezbyt łatwej definicji zasługuje na zauważenie. Ich ćwiczenie okazało się bardzo pomocne podczas naszych co piątkowych konwersacji.

          • Uwaga Ósmoklasiści!

          • Zespół ZDAY.pl zaprasza uczniów klas 8 na darmowy webinar:

            Ile pamiętasz z książki “Kamienie na szaniec”? Warto odświeżyć te informacje przed majowymi egzaminami!

            Świetną okazją będzie webinar ZDAY, 29 lutego o godzinie 19:00. W tym tygodniu nauczyciel i twórca kursu przygotowującego do egzaminu z polskiego, Marek Lepczak, wytłumaczy, jak „Kamienie na szaniec” mogą przydać się przy pisaniu egzaminu ósmoklasisty.

            Kliknij i zapisz się bezpłatnie: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Dzięki takim powtórkom łatwiej będzie Ci uzyskać dobry wynik na egzaminie i dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

          • Szczypiorkowe śniadanie 

          •  

            Uczniowie klasy 1b w piątek samodzielnie przygotowali kanapki. Najpierw rozmawiali o tym, dlaczego ten pierwszy posiłek jest tak ważny dla naszego organizmu. Później poznali wartości odżywcze składników wykorzystanych kanapkach.

            Każdą kanapkę udekorowali szczypiorkiem wyhodowanym w klasie.

        • Konkurs kulinarny
          • Konkurs kulinarny

          • W Dniu 27.03.2024 r. w stołówce szkolnej    o godz. 9.15 odbędzie się konkurs

            dla klas IV - VI

            „ZDROWIE NA TALERZU” -       

            - przygotowanie zdrowej, wiosennej sałatki.

            Zgłoszenia zespołów przyjmują pedagodzy do 15.03.2024

            Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej szkoły oraz w dzienniku elektronicznym

            Pedagodzy

            regulamin_konkursu.pdf

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, pełnym wyzwań i presji, zagadnienia związane z zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w kontekście dzieci i nastolatków, stają się coraz bardziej palącym problemem.

            Jednym z nich, który wymaga szczególnej uwagi i zrozumienia, jest problem depresji u najmłodszych. Choć przez długi czas mówiono o depresji głównie w kontekście dorosłych, to jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, że dotyka ona także dzieci i młodzież, kształtując ich rozwój i perspektywę na świat.

             

            W ramach inicjatywy "Młode Perspektywy", w 2023 roku Fundacja Unaweza przedstawiła wyniki badania dotyczącego kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10–19 lat, przy średniej wieku 14,7 lat. W badaniu uczestniczyła imponująca liczba ponad 180 tysięcy uczniów z różnych regionów Polski. Wyniki badań są niezmiernie niepokojące:

            Wśród badanych dzieci i młodzieży 56,4% uważa, że są beznadziejni a 32,5% nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. Przerażające 40% młodzieży myśli o samobójstwie a co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji.

            Niestety tylko 1 na 20 osób w trudnych chwilach skorzystałaby z pomocy psychologa, a 8% uczniów nigdy nie korzystała z pomocy psychologa szkolnego i nie wierzy, że takie wsparcie może przynieść jakiś skutek.

            Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan.

            Co może powodować depresję u dzieci?

            • wczesna utrata rodzica lub rodziców,
            • przemoc w rodzinie (fizyczna, seksualna, psychiczna),
            • długotrwała rozłąka z rodzicami,
            • prześladowanie lub przemoc ze strony rówieśników,
            • zaniedbanie (fizyczne i emocjonalne),
            • rozwód rodziców.

            Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na depresję?

            Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

            • nagłe i utrzymujące się obniżenie nastroju,
            • utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
            • brak energii i osłabienie.

            Kolejne objawy to:

            • zaburzenia snu (np. wczesne budzenie się, przebudzenia w nocy, kłopoty z zaśnięciem, bezsenność),
            • myśli samobójcze,
            • problemy z pamięcią i koncentracją,
            • utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny,
            • spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie),
            • zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze jest zmniejszenie apetytu niż jego zwiększenie, rzadsze odczuwanie głodu).

            Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawia dodatkowe symptomy, takie jak:

            • ataki płaczu,
            • agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,
            • poirytowanie,
            • lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),
            • nadmierne zmęczenie, letarg.

            Psycholog Jagoda Turowska komentuje: “Dziecko, które decyduje się na samobójstwo to rzadkie, ale przerażające zjawisko. Teoretycznie od 7. roku życia rozwija się myślenie przyczynowo skutkowe, więc w jakimś stopniu dziecko jest świadome tego co robi i jakie są konsekwencje.”

            Gdzie szukać pomocy?

            Rodzicu, obserwuj bacznie swoje dziecko. Nie zawsze przyjdzie do Ciebie po pomoc. Jak tłumaczy psycholog Jagoda Turowska: “Zarówno epizod depresji, jak i jej klasyczna postać mogą przypominać zwykłe obniżenie nastroju, dlatego w przypadku dłużej trwającego złego samopoczucia należy skonsultować problem ze specjalistą.”

            W przypadku dzieci i młodzieży należy działać szybciej niż w przypadku dorosłych. Kluczowa jest częsta komunikacja i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i przestrzeni do szczerej rozmowy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję - udaj się po pomoc do psychiatry. Możesz umówić dziecko na bezpłatną wizytę w ramach NFZ. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. Nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców. W alarmowych przypadkach można udać się również na pogotowie ratunkowe.

            Pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży:

            Mapa Punktów Pomocy dla Dzieci i Młodzieży

            Całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (7 dni w tygodniu, całą dobę): 116 123

            Telefon dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją – Telefon Stowarzyszenia Opta (od poniedziałku do piątku, 15:00-18:00): 22 27 61 72

             

        • AKTYWNI BŁĘKITNI
          • AKTYWNI BŁĘKITNI

          • W ramach programu Aktywni Błękitni, w klasie 8a odbyła się specjalna lekcja chemii. Uczniowie rozważali na temat problemu suszy i możliwości jej przeciwdziałania. Dowiedzieliśmy się o czterech rodzajach suszy i o tym, jak ważne jest zjawisko retencji w przyrodzie. Po owocnej dyskusji i obejrzanym filmie, uczniowie zmierzyli się z kartą pracy. Autorzy najlepszych prac otrzymali dodatkowe oceny za zaangażowanie w zajęcia. Zamieszczamy link do filmu promującego kampanię społeczną Stop suszy ! https://youtu.be/8D5f12dfbZQ?si=L22SMD7Uo-oJ-XkZ

             

                                                                                                                     Nauczyciel chemii.

          • Zajęcia kształtujące kreatywność

          • Sprawdzimy postępy uczniów w biegłości tabliczki mnożenia 🧮 – czemu nie? Na zajęciach kreatywnych z matematyki uczniowie klasy 5b powtarzali tabliczkę mnożenia za pomocą aplikacji KAHOOT. Podczas lekcji nauczyciel wyświetla wybrany quiz na urządzeniu podłączonym do rzutnika lub tablicy interaktywnej 🖥‍. Uczniowie potrzebują jedynie urządzeń mobilnych 📱 i dostępu do Internetu. Po rozpoczęciu rozgrywki, zostaje udostępniony kod pin gry, który uczniowie muszą wpisać ⌨️, aby dołączyć do gry. Następnie odpowiadają na pytania, wybierając na swoim urządzeniu jedną z czterech możliwych odpowiedzi (czerwoną, niebieską, żółtą lub zieloną). W trakcie rozgrywki tworzony jest ranking graczy, uaktualniany po każdym pytaniu. Zawodnicy zyskują punkty za poprawność odpowiedzi. Na koniec wyświetlone zostaje podium: 1 🥇, 2 🥈, 3 🥉 miejsce i wyłoniony zostaje zwycięzca rozgrywki 🏆.

          • Zabawy na śniegu

          • Dużo śniegu leży w koło,

             Wszystkim dzieciom jest wesoło.

             Mamy narty, mamy sanki

             Wyruszamy koleżanki.

             Sport zimowy,  super sprawa,

             To wspaniała jest zabawa.

             Tu przedszkole atam Górka,

             O już widać ją z podwórka.

             Będzie z górki zjazd wspaniały,

             To jest pomysł doskonały!

             Już na górkę mkną dziewczęta.

             - O zasadach ktoś pamięta?

             - Górka musi być bezpieczna!

             - A ostrożność jest konieczna!

             Jezdnia nie jest do zabawy,

             To są bardzo ważne sprawy!

            Zasady bezpieczeństwa podczas zabawy na śniegu w IIa są bardzo dobrze znane 😀 

            Klasa uwielbia spędzać razem czas bawiąc się na śniegu. Wykorzystujemy moment kiedy wokół tak dużo białego puchu 🌨❄️☃️

          • "Skrzydlaci przyjaciele"

          • Na przełomie grudnia, uczniowie naszej szkoły brali udział w Konkursie plastyczno – przyrodniczym „Skrzydlaci przyjaciele”. Zdobyliśmy cztery wyróżnienia :)  

             

            Natalia Szczepanowska klasa 4 a   „Ptaszki — świątecznie ”

             

            Marika Peach klasa 5 a   „Trzy ubrane ptaszki na gałęzi”

             

            Nikola Zgobik klasa 6 b  „Zimowy obrazek na płótnie”

             

            Julia Celeban klasa 6 b  „Ptaszki z wyobraźni ”

             

            Gratulacje :)

             

            Dziękuje wszystkim uczestnikom za przygotowanie prac, każda była piękna i wyjątkowa.

             

            Organizator przekazał również dla szkoły karmnik zasypowy wraz z karmą, życząc wielu miłych chwil spędzonych na podpatrywaniu ptaków.

             

            Opiekun plastyczny

            Agnieszka Kotowska

             

          • I miejsce

          •  

            II EDYCJA KONKURSU POWIATOWEGO " BEZPIECZNI W FERIE "

            DRUZYNA W SKŁADZIE

            1. ALICJA CHMIELEWSKA 6A

            2. LENA PADJASEK 6A

            3. KRZYSZTOF CHĘŚ 6A

          • Paczka dla Seniora

          • Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pedagodzy szkolni ogłosili zbiórkę darów dla mieszkańców Stowarzyszenie "Pod Dębami" w Dębcach. Zbiórka spotkała się z dużym odzewem, dzięki czemu mogliśmy przekazać prezenty i życzenia świąteczno-noworoczne dla seniorów.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję

             

            Pedagodzy

  • Galeria zdjęć

      brak danych