Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020 Program wychowawczo - profilaktyczny Zebrania Dni wolne Ubezpieczenie Darmowy podręcznik Tornister ucznia Czytanie jest dziś ważniejsze niż było Zasady pracy z dzieckiem mającym problemy z czytaniem i poprawnym pisaniem. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Miniporadnik dla rodziców Dziecko sześcioletnie w szkole Bezpieczeństwo w Internecie Apel Twojego Dziecka wg Korczaka Książka najlepszym prezentem na każdą okazję Bajkoterapia Dziecko z zaburzeniami emocjonalnymi Alkohol, narkotyki, przemoc - gdzie szukać pomocy Dopalacze - gdzie szuakć pomocy

Informacje dla Rodziców

Zasady pracy z dzieckiem mającym problemy z czytaniem i poprawnym pisaniem.

Praca z dzieckiem mającym trudności w opanowaniu nauki czytania i poprawnego pisania wymaga ćwiczenia umiejętności czytania i ortograficznego pisania..

Równie ważna jest dbałość o poziom graficzny pisma, czyli jego czytelność i estetykę.

Oba rodzaje ćwiczeń wymagają przestrzegania pewnych zasad.

Zasady, jakie należy stosować przy ćwiczeniach w czytaniu.

1. Wybierz interesujący tekst.
  2. Pamiętaj, że do ćwiczeń najlepsza jest książka, która ma większy druk i kolorowe ilustracje.
  3. Wiedz, że dobry humor Twój i dziecka przyśpieszy postępy w czytaniu.
  4. Sama/Sam zacznij czytać dziecku!
  5. Niech dziecko palcem wskazuje słowa, które przeczytasz na głos.
  6. Czytając dziecku, podkreślaj tonem ich znaczenie.
  7. Dostosuj szybkość czytania do możliwości śledzenia tekstu przez dziecko.
  8. Nie ponaglaj dziecka podczas czytania
  9. Czytaj z dzieckiem na zmianę. Stopniowo długość fragmentów czytanych przez dziecko powinna rosnąć.
  10. Korzystaj z pomocy technicznych. Dziecko może nagrać siebie, jak czyta, a następnie odsłuchać nagranie.
  11. Sprawdzaj co jakiś czas, czy dziecko rozumie czytany tekst. Jeżeli nie, to zawsze może wrócić do danego fragmentu.
  12. Sięgnij do książek mówionych. Podczas słuchania dziecko powinno równocześnie śledzić wzrokiem tekst w książce.

Zasady, jakie należy stosować przy ćwiczeniach w pisaniu.

1. Zezwalaj na pisanie ołówkiem. Ułatwi to poprawianie błędów.
  2.  Unikaj podkreślania dostrzeżonych błędów. Zaznaczaj tylko ich liczbę na marginesie linii, w której się pojawiły.
  3. Odszukane błędnie zapisane wyrazy, dziecko powinno napisać poprawnie 5-6 razy i użyć je w zdaniach.
  4. Pomóż dziecku utrwalać zasady ortograficzne przy użyciu słownika ortograficznego.
  5. W młodszych klasach nie stosuj dyktand, czyli pisania ze słuchu. Zastąp je pisaniem z pamięci (uczeń zapoznaje się z tekstem, zapamiętuje zdanie, a następnie zakrywa je i pisze pamięci).
  6. Najlepiej, gdy dziecko zapisuje odpowiedź pisemną w brudnopisie. Po omówieniu z rodzicem przepisuje pracę do zeszytu, a rodzic jeszcze raz sprawdza jej poprawność.
  7. Jeżeli dziecko jest leworęczne, zadbaj, by miało swobodę ruchów i odpowiednio ułożony zeszyt.

Rodzicu! Bądź życzliwym, pogodnym, cierpliwym przewodnikiem i towarzyszem swego dziecka w jego kłopotach szkolnych.

Chwal i nagradzaj dziecko nie tyle za efekty jego pracy, ile za włożony w nią wysiłek. Spraw, aby praca z dzieckiem była przyjemna dla Was obojga.

Opracowanie: Katarzyna Figas