Nawigacja

Sport to zdrowie… i nie tylko, czyli co nam daje aktywność fizyczna? Majowe święta Życzenia Świąteczne Tekstowa podstrona Dzień Kota Spotkanie z OSP Raffer Dzień Babci i Dziadka Spotkanie z kapitanem Moja mała i duża Ojczyzna "Emocje są w nas" Witamy jesień. Dzień złotego liścia. Dzien Chłopaka w Świetlicy na fali Dzień Kropki w świetlicy

Świetlica na fali

Majowe święta

Już w nadchodzący weekend obchodzimy święta majowe:

1 maja- Święto Pracy
2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja- Święto Narodowe Trzeciego Maja - 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W tych dniach szczególną uwagę przywiązujemy do symboli narodowych, którymi są:

1. Flaga:

Polska flaga złożona jest z dwóch pasów. Maja one taką samą szerokość. Górny pas jest koloru białego, dolny koloru czerwonego. Kolory te są nawiązaniem do herbu państwa polskiego. Kolor biały odnosi się do Orła Białego, natomiast czerwony ma związek z tarczą herbową.

2. Godło:

Godło polskie złożone jest z białego orła ze złotą koroną umieszczonego na tle o czerwonym kolorze. Jak głosi legenda powstanie tego symbolu związane jest z Lechem, twórca polskiej państwowości. Symbol orła związany jest z Gnieznem, stolicą państwa stworzonego przez Lecha. Gniezno słynęło z dużej liczby orlich gniazd, na pamiątkę czego, Lech zdecydował o umieszczeniu wizerunku orła w swoim godle.

3. Hymn:

Polskim hymnem państwowym jest " Mazurek Dąbrowskiego", którego twórcą jest Józef Wybicki. Hymnem narodowym określamy tradycyjna pieśń patriotyczną będącą symbolem jedności i odrębności narodowej.

Pamiętajmy, że polskie symbole narodowe wyrażają miłość Polaków do Ojczyzny, dążenie do jedności Narodu, tożsamość, pamięć, nadzieję. Polskie symbole narodowe są znamieniem patriotyzmu, honoru, dumy, przynależności do państwa, zamanifestowania zjednoczenia duchowego z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń, godności Polaków.


Link do konturu flagi Polski, którą można wydrukować lub odrysować:

http://www.kolorujmy.pl/kolorowanka228.search.htm
https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanka-flaga-polski.html

https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=kolorowanka+godla+polskiego+darmowa&sa=X&ved=2ahUKEwih_-6e4Y3pAhWqlYsKHYDaC7MQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=625


 

Zachęcamy również do obejrzenia animacji o symbolach narodowych zaproponowanej przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1HS_anN1FIL_pinrn5PL1vWuEWgvN_G7aVkKYpW8uTQQaY8ax8Wkb1fkE

Link do " Mazurka Dąbrowskiego":

https://www.youtube.com/watch?v=MyLFTSUWRy8


 Pozdrawiamy Was serdecznie, nauczyciele świetlicy!

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie
    ul. 9 Maja 4
  • 91 416 26 20