• IX WOJEWÓDZKIE INTEGRACYJNE ZAWODY LATAWCOWO-BALONOWE LIGI OBRONY KRAJU „JESIENNY WEEKEND Z LATAWCEM 2022”

• Jesień to czas, by puścić w podniebny rejs latawce. Zaprojektowane i wykonane własnoręcznie przez naszych Uczniów fantastyczne konstrukcje zostały zaprezentowane 01.10.2022r. na boisku bocznym Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie. Kreatywne i pięknie ozdobione cuda wystartowały w IX-tych Wojewódzkich Integracyjnych Zawodach Latawcowo-Balonowych LOK „Jesienny Weekend z Latawcem 2022”.

W kategorii konstrukcyjnej latawce płaskie drużynowo III-cie miejsce zajęły Julia Bakiewicz i Paulina Wawrzyniak z klasy 8B. W tej kategorii sędziowie dokonywali oceny statycznej i dynamicznej. W ocenie statycznej punktowali jakość konstrukcji latawca, staranność wykonania, pomysłowość oraz zdobienie latawca. Na ocenę dynamiczną składała się jakość lotu i stateczność.

Oryginalna twórczość młodzieży została połączona z zabawą oraz pieczeniem kiełbasek i ziemniaków w ognisku.

Koordynator: Eliza Bodys

• "Mój elektroskop" - model przyrządu pomiarowego

• Jednym z podstawowych praw fizyki jest prawo Coulomba, które opisuje oddziaływania elektrostatyczne między ładunkami elektrycznymi. Prostym przyrządem wykorzystującym konsekwencje płynące z prawa Coulomba jest elektroskop. Służy on do wykrywania ładunku elektrycznego i napięcia (różnicy potencjałów).

Uczniowie klas ósmych wykonali własny przyrząd do sprawdzenia, czy dane ciało jest naelektryzowane. Prezentując swoją konstrukcję w klasie musieli omówić budowę i zademonstrować naelektryzowanie i rozładowanie elektroskopu. Szerokość kąta rozchylenia listków zależy od wielkości zgromadzonego na nich jednoimiennego ładunku elektrycznego, tak więc podczas pocierania i zbliżania pałeczek ebonitowej i szklanej było dużo miłej i pouczającej zabawy (uczniowie wykorzystali również balony i plastikowe wieszaki ;-)). Powstała całkiem spora kolekcja elektroskopów, którą uwieczniliśmy na zdjęciu.

Ciekawostka: za pomocą elektroskopu zostało odkryte promienie kosmiczne. Zaobserwowano, że naładowany elektroskop powoli samoistnie się rozładowuje. Wraz ze wzrostem wysokości efekt był coraz szybszy. Wszystko to za sprawą jonizacji powietrza przez cząstki pochodzące z kosmosu co powodowało "ucieczkę" ładunku.

Eliza Bodys
            nauczyciel fizyki

• NA RATUNEK PSZCZOŁOM

• Dzikie pszczoły potrzebują naszej pomocy, bo w miastach mają mało przestrzeni do życia, a ich praca jest dla nas bezcenna. #beeYOPE to realne działania, którym od początku przyświeca cel ochrony miejskich pszczół, a także dbałość o ich środowisko naturalne. W tym roku szkolnym w ramach akcji odbyły się zajęcia edukacji przyrodniczej w klasie 3b. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących tych pożytecznych owadów. Uczniowie wykonali zadania w tematycznych zeszytach otrzymanych przez organizatora. Ponadto uczniowie ze Szkolnego Koła Przyrody, posiały nasiona traw i łąk kwietnych na pustych fragmentach trawnika przy boisku szkolnym.

Zenona Gorzkiewicz

Sebastian Miesiąc

• ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY !!!

• Nasza szkoła bierze udział w XI Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ Zbieraj Baterie i Telefony !”. Zachęcamy uczniów do aktywnego zbierania zużytych baterii, akumulatorków i starych, zniszczonych telefonów ( wyznaczone pojemniki na terenie szkoły ).

Wspólnie zadbajmy o swoje środowisko naturalne i zawalczmy o nagrody dla szkoły.

Sebastian Miesiąc

• TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

•    W dniu 10.10.22 naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Fundacji Grupa T. Najmłodsi uczniowie obejrzeli spektakl profilaktyczny „ Bajki na jednej nodze „ dotyczący zdrowych nawyków oraz niebezpieczeństw codziennego życia. Uczniowie z klas 5-8 obejrzeli przedstawienie pt. „ Wielka ucieczka „ mówiący    o problemie uzależnień od dopalaczy, napojów energetycznych. W przedstawieniu pokazano, w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w trudnej sytuacji.

Pedagodzy szkolni.

• AED

• W naszej szkole rozpoczęły się zajęcia z pierwszej pomocy przy użyciu szkoleniowego defibrylatora AED, który został zakupiony z programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”. Dzięki tej umiejętności nasza pomoc osobie poszkodowanej będzie skuteczniejsza
            i efektywniejsza.

• Konkurs

• Z okazji Święta Edukacji Narodowej Portal edukacyjny  Dyktanda.pl zaprasza wszystkich, a w szczególności Uczniów i Nauczycieli, na wyjątkowe dyktando z nagrodami!

Dyktando odbędzie się oczywiście 14 października 2022 r. Będzie rozegrane w całości online, a zatem do udziału niezbędny będzie komputer podłączony do internetu. Ważne, aby móc skorzystać z głośników lub słuchawek, ponieważ będzie to dyktando ze słuchu. Zupełnie jak na lekcji w szkole!

Do rozwiązywania dyktanda będzie można przystąpić między 18:00 a 19:00. Nagranie, stanowiące treść dyktanda, będzie można dowolnie zatrzymywać i przewijać, a więc każdy będzie mógł dopasować prędkość do swoich możliwości.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia oraz do zapisania się na Dyktando na Święto Edukacji Narodowej. Wystarczy kliknąć “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:

• Dzień Chłopaka

• 30 września – w piątek obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Chłopaka - Dzień Przystojniaka”.

Tego dnia chłopcy ubrani w garnitury, koszule z krawatem lub muszką, wyglądali dostojnie.

Nie sposób było nie zauważyć, jakich mamy w szkole „Przystojniaków”.

Dla wszystkich Chłopców, wszystkiego najlepszego!

Spełniajcie marzenia, realizujcie pasje i bądźcie szczęśliwi!

Za wspólną zabawę, dziękuje Samorząd Uczniowski