Uczniowie klas ósmych, omawiając tematy o dźwięku na lekcjach fizyki, zwrócili uwagę na wpływ hałasu na osoby przebywające w szkole. Powstały prace, które podkreśliły, że hałas w szkole stanowi bardzo poważny problem. Dokonany pomiar poziomu hałasu podczas przerw wyniósł od 68,4 a 87,9 dB i stanowi podstawę, by stwierdzić, że hałas ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz dobre samopoczucie młodzieży, nauczycieli i personelu.
ZAPAMIĘTAJCIE!!!
Hałas to główny czynnik powodujący stres i uszkodzenia słuchu. Wysoki poziom tła akustycznego wymusza podnoszenie głosu, co negatywnie wpływa na struny głosowe. Dłuższe przebywanie w hałasie powyżej 65 dB zwiększa o 20% ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia (hałas podwyższa ciśnienie krwi). Nadmierny hałas zmniejsza wydajność i komfort nauki, utrudnia koncentrację, powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, zakłócenia snu. Ponadto, hałas powyżej 35 dB utrudnia komunikację i zrozumienie mowy.
Istnieje wiele sposobów redukcji hałasu a jednym z nich jest edukacja na temat zagrożeń dla człowieka związanych z hałasem. Dbajmy o bezpieczny poziom hałasu, czyli od 30 do 45 dB.
Eliza Bodys
nauczyciel fizyki