Jak działają kody QR?
To proste:
KOD SKANOWANIE ODKODOWANIE PRZEKIEROWANIE NA STRONĘ WWW
W ramach EU Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wyjątkowych lekcjach fizyki, podczas których połączyli naukę z technologią, pracując ze specjalnymi kartami pracy. Oparte były one na kodach QR (ang. Quick Response, szybka odpowiedź), czyli alfanumerycznych, dwuwymiarowych, matrycowych, kwadratowych kodach graficznych wynalezionych przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku.
Celem zajęć było rozwiązanie zadań obejmujących zagadnienia z pięciu wybranych przez nauczyciela działów fizyki: układu SI, dynamiki, kinematyki, termodynamiki oraz hydrostatyki. Każda poprawna odpowiedź przybliżała młodzież do rozszyfrowania własnych kodów QR. Po otrzymaniu kompletnego kodu i jego zeskanowaniu byli oni przekierowywani na stworzone przez nauczyciela strony internetowe. Odkrywali na nich biografię, osiągnięcia oraz cytaty wybitnych fizyków, takich jak Nikola Tesla, Maria Skłodowska-Curie, Thomas Edison, Gustav Kirchhoff, czy Albert Einstein.
Zajęcia nie tylko utrwaliły wiedzę uczniów z fizyki, ale także rozwinęły ich umiejętności cyfrowe, percepcję wzrokową, koncentrację oraz logiczne myślenie. Młodzież świetnie się bawiła łącząc naukę z praktycznym zastosowaniem technologii.
Nauczyciel fizyki,
Eliza Bodys